Čo je konzolový vážiaci snímač
2026/08/13
Zoznámte sa s vážiacimi snímačmi konzolového nosníka, ich aplikáciami a výhodami v priemyselných prostrediach.
2026/08/19
Mikro váhové snímače (nazývané tiež miniaturizované snímače sily, mikro snímače sily alebo mikro gravimetrické snímače) sú kompaktné prevodníky, ktoré merajú silu alebo hmotnosť s vysokou presnosťou v obmedzených mechanických priestoroch. V zdravotníckych zariadeniach plnia dve široké funkcie: priame meranie hmotnosti/váhy (napr. vyváženie dialyzátu, odvažovanie tabletiek, monitorovanie novorodencov) a nepriame meranie sily/tlaku (napr. detekcia uzáveru infúzneho čerpadla, haptika chirurgických robotov, palpácia tkaniva). Globálny trh so zdravotníckymi snímačmi sa predpokladá, že bude rásť priemerne o 7,9 % ročne v období od roku 2025 do roku 2030, pričom MEMS-based snímače mali v roku 2025 najväčší podiel na celkovom príjme vďaka svojej kompaktnosti, nízkej spotrebe energie a vysokej presnosti, čo ich robí vhodnými pre nositeľné a prenosné zdravotnícke zariadenia.
Odporové snímače sily
Najviac rozšírená technológia. Tenký kovový prúžok (strain gauge) pripevnený lepiacou látkou na pružný prvok mení svoj odpor pri mechanickom deformovaní, čo sa meria pomocou Wheatstoneho mostíka.
Presnosť: ±0,03–0,25 % plného rozsahu
Rozlíšenie: ~1/20,000
Silné stránky: Rýchla odozva, zrelý dodávateľský reťazec, nízke až stredné náklady, dobrá trvanlivosť pri ochrane
Slabiny: Plastický tok lepidla, teplotný posun, hystereza, mechanická únavosť, vyžaduje sa pravidelná kalibrácia
Použitie v medicíne: Detekcia uzáveru infúzneho čerpadla, vyváženie dialyzačnej tekutiny, testovanie pevnosti tabletiek, všeobecné meranie sily
Piezorezistívne MEMS senzory
Mikro-mechanicky opracované kremíkové senzory, v ktorých sa piezorezistívne prvky zabudované v membráne menia odpor pod vplyvom napätia.
Presnosť: ±0.1–0.5%
Odpoveď: Extrémne rýchle
Silné stránky: Veľmi vysoká presnosť, miniaturizovateľné, nízka spotreba energie, vhodné pre aplikácie na špičke katétra a invazívne použitie
Slabiny: Citlivosť na teplotu, krehká polovodičová konštrukcia, vyššie náklady
Medicínske aplikácie : Monitorovanie invazívneho krvného tlaku, snímanie tlaku na špičke katétra, minimálne invazívne monitorovanie tlaku v srdci/vo vnútri lebky/v obličkách.
Kapacitné snímače
Meranie sily prostredníctvom zmeny kapacity medzi paralelnými doskami pri ohybe pružného prvku.
Presnosť: ±0.05–0.2%
Odpoveď: Veľmi rýchlo
Silné stránky: Vysoká presnosť, vhodné na presné meranie nízkych síl
Slabiny: Citlivosť na vlhkosť a kontamináciu, požiadavky na elektromagnetické stínenie, kritické mechanické zarovnanie
Lekársky využitok: Presné meranie nízkych síl, laboratórne analyzátory – spoločnosť
Kompenzácia elektromagnetickej sily (EMFC)
Pracuje na princípe nulovej rovnováhy: gravitačná sila sa vyvažuje Lorentzovou silou generovanou cievkou prechádzanou prúdom v magnetickom poli. Kompenzačný prúd je úmerný hmotnosti.
Rozlíšenie: Až 1 časť z 10⁷ (napr. 0,01 µg až 1 kg)
Silné stránky: Niekoľko rádov vyššia presnosť ako u tenzometrov, vynikajúca dlhodobá stabilita
Slabiny: Väčší rozmer, vyššia spotreba energie, vyššia cena, obmedzená nosná kapacita (niekoľko gramov až niekoľko kilogramov)
Použitie v medicíne: Analytické váhy v klinických laboratóriách, výskum a vývoj v farmaceutickom priemysle, dávkovanie činidiel vyžadujúce presnosť v mikrogramoch
Zvonkové / vibrujúce drôtené snímače
Meranie hmotnosti prostredníctvom zmeny rezonančnej frekvencie vibrujúceho prvku.
Rozlíšenie: 1/3,000,000
Dlhodobá stabilita: 1/200 000 (lepšie ako tenzometrické aj elektromagnetické snímače)
Silné stránky: Digitálny výstup (nie je potrebná A/D konverzia), extrémne nízka spotreba energie, vysoká odolnosť voči šumu, nevyžaduje predohrev
Lekársky využitok: Laboratórne váženie vysokého stupňa presnosti, kontrola kvality v farmaceutickom priemysle VIBRA
Optické snímače s Braggovou mriežkou v optickom vlákne (FBG)
Optické snímače, v ktorých sa vlnová dĺžka odrazenej svetelnej vlny mení pod vplyvom mechanického namáhania alebo teploty.
Silné stránky: Odolné voči elektromagnetickým rušeniam (kritické v blízkosti elektrokirurgických prístrojov), ultra-mikro-miniaturizovateľné, viacnásobne použiteľné (multiplexovateľné), biokompatibilné
Použitie v medicíne: Snímanie sily v troch osiach pomocou chirurgických klepov s priemerom 4 mm, bilaterálnych mikrooperačných systémov a flexibilných endoskopických chirurgických robotov, kde nie je možné umiestniť elektrické senzory. Samostatný 4-DOF FBG senzor sily/torzie bol namontovaný v blízkosti špičky klepov s priemerom 4 mm.
| Technológia | Presnosť | Rozlíšenie | Odpoveď | Veľkosť | Náklady | Hlavné lekárske využitie |
| Tenzometer | ±0.03–0.25% | 1/20,000 | Rýchlo | Malé–stredné | Nízka–stredná | Infúzne pumpy, dialýza, farmaceutika |
| Piezorezistívne MEMS | ±0.1–0.5% | Veľmi vysoká | Extrémne rýchle | Ultra malý | Vysoká | Invazívny tlak, katétre |
| Kapacitívny | ±0.05–0.2% | Vysoká | Veľmi rýchlo | Malé | Stredná–vysoká | Laboratórna presnosť, nízka sila |
| EMFC | 1/10⁷ | 0,01 µg | Stredná | Stredná – veľká | Vysoká | Analytické váhy, výskum a vývoj v laboratóriu |
| Ladička | 1/3,000,000 | Vysoká | Rýchlo | Malé | Stredná–vysoká | Presné laboratórne váženie |
| FBG (optické vlákno) | Vysoká | Vysoká | Rýchlo | Ultra malý | Vysoká | Chirurgické roboty, endoskopické prístroje |
Infúzne čerpadlá a striekačkové čerpadlá
Toto je najväčšia jednotlivá aplikácia mikrosilových snímačov v zdravotníckych zariadeniach.
Detekcia uzáveru: Pod úsek trubičky IV je inštalovaný snímač zaťaženia alebo rezistor citlivý na silu (FSR). Keď dôjde k upchatiu (zvlnená trubička, stlačená trubička, prekážka v smere toku), trubička sa rozšíri a vyvíja zvýšenú silu na snímač, čím sa spustí alarm. Na tento účel sa bežne používa snímač zaťaženia s kapacitou 100 g.
Regulácia dávkovania: Sila snímačov monitoruje mechanické zaťaženie peristaltických čerpadiel, aby sa zabezpečili správne prietokové rýchlosti v nepretržitom, pravidelnom a režime riadenom pacientom.
Nosičné inzulínové čerpadlá: miniaturizovaný silový senzor FS10 spoločnosti, kompresný tenzometrický snímač na povrchové montáž, je špeciálne navrhnutý pre infúzne čerpadlá, nositeľné inzulínové čerpadlá a ambulantné zariadenia. spoločnosť
Detekcia vylepšená umelou inteligenciou: Nedávne výskumy vyvinuli klasifikačný model Bagging pomocou údajov zo snímačov sily z pomerne častých infúzií inzulínu pod kožu (CSII), ktorý detekuje zlyhania infúzie a prekonáva konvenčné prahy poplachu pri upchatí. Dátová sada obsahovala 251 dávok.
Dialýza a náhradná renálna terapia
Gravimetrické vyvažovanie kvapalín je zlatým štandardom pre kontrolu ultrafiltrácie (UF).
Systém s dvoma snímačmi hmotnosti: Čerstvý dialyzát (vstup) a použitý dialyzát (výstup) sú umiestnené každý na samostatnom snímači zaťaženia. Rozdiel hmotností v čase sa rovná celkovej ultrafiltrácii odstránenej od pacienta. Systém reguluje výtokové čerpadlo pomocou spätnej väzby, aby dosiahol predpísanú rýchlosť ultrafiltrácie (UF).
Požiadavka na presnosť CRRT: Stroje musia dosiahnuť chybu < 2,5 % pri meraní objemu ultrafiltrácie. Gravimetrické váhy sa považujú za uprednostňované voči meraniam založeným na toku, najmä pri pediatrickej CRRT, kde nízka hmotnosť tela (6,9–11 kg) vyžaduje extrémnu presnosť.
Hemodialýza u novorodencov: Výskumné protokoly využívajú váhy citlivé na zmeny o 0,1 g, kalibrované s presnosťou ±1 g, a zvažujú všetky dialyzačné, náhradné a odpadové vrecká.
Chirurgická robotika a haptická spätná väzba
Toto je najrýchlejšie rastúci a technologicky najnáročnejší segment.
Medzera v spätnej sile: Chirurgický systém da Vinci, ktorý dominuje v oblasti robotických operácií s presnosťou pod milimeter a ramenami s 7 stupňami voľnosti, tradične nemal spätnú silovú väzbu – chirurgovia necítili odpor tkaniva a museli sa úplne spoliehať na vizuálne signály.
Nedávne schválenie FDA: Spoločnosť Intuitive Surgical získala 11. marca 2026 schválenie FDA 510(k) (K253986) pre nástroje da Vinci Force Feedback, ktoré sú klasifikované ako zariadenia triedy II podľa predpisu 21 CFR 876.1500, čo predstavuje významný milník.
Integrácia miniaturizovaných senzorov: FUTEK vyrába mikroskopické lekárske senzory špeciálne pre robotickú chirurgiu, zatiaľ čo výskum skúma trojosové sily založené na FBG pre flexibilné endoskopické roboty, kde obmedzenia veľkosti vylučujú použitie elektrických senzorov.
Umelá palpácia: Robotické hrotové časti vybavené senzormi a dvojmodovými haptickými aktuátormi (pneumatické balóniky na postupné regulovanie normálovej sily a vibračná dotykovo-taktilná spätná väzba) umožňujú charakterizáciu tkaniva a lokalizáciu nádorov.
Výroba liekov a kontrola kvality
Testovanie pevnosti tabletiek: Vysoko citlivý snímač zaťaženia (zvyčajne s kapacitou až 50 kg) aplikuje postupne sa zvyšujúcu silu, kým sa tableta nezlomí, a meria lomovú silu v newtonoch. Toto je vyžadované farmakopijnými štandardmi (EP <2.9.8>, USP <1217>). Miniaturizovaný kompresný snímač zaťaženia od spoločnosti Interface je dostatočne malý na umiestnenie do prístrojov na meranie tvrdosti tabletiek.
Testovanie tabletiek viacerými parametrami: Automatizované 5-v-1 prístroje (napr. Pharma Test PTB 330, SOTAX AT50, ERWEKA EasyCheck) integrujú vážiaci článok s meraním tvrdosti, priemeru, hrúbky a šírky v jedinom pracovnom postupe, pričom sú v súlade s EP a USP pre jednotnosť hmotnosti.
Kontrolné váženie: Váženie priamo v čase výroby presne overuje hmotnosť plniaceho materiálu vo kapsulách a tabletách pri výrobných rýchlostiach.
Starostlivosť o novorodencov a deti
Monitorovanie hmotnosti v inkubátoroch: Závažové články integrované do systému IoT v inkubátoroch pre novorodencov poskytujú sledovanie hmotnosti v reálnom čase u predčasne narodených detí a sú integrované so sledovaním hladiny kyslíka a systémami včasného upozornenia.
Pediatrická CRRT: Ako je uvedené vyššie, nízka hmotnosť pacienta vyžaduje gravimetrické systémy so citlivosťou 0,1 g.
Laboratórne a diagnostické zariadenia
Dávkovanie činidiel: EMFC alebo kapacitné mikro-senzory umožňujú dávkovanie reagencií v objemoch mikrolitrov/nanolitrov v analyzátoroch klinickej chémie, imunoanalýzach a PCR systémoch.
Mikrogravimetrické bio-/chemické senzorovanie: Rezonančné konzoly funkčnalizované nanopórovými materiálmi detegujú stopové množstvá biochemických molekúl na rýchlu diagnostiku na mieste.
Nosičné a implantovateľné zariadenia
Nositeľné inzulínové čerpadlá a ambulantné infúzne zariadenia vyžadujú mikro silové senzory na povrchovú montáž (napr. TE FS10) na detekciu uzáveru v kompaktných, batériou napájaných konštrukciách. spoločnosť
Flexibilné tlakové a deformáciou založené senzory na báze kompozitov MXene/polymér, PEDOT:PSS alebo iontrónnych materiálov umožňujú monitorovanie dychu, karotidového pulzu, svalovej aktivity a pohybu kĺbov pri priliehajúcom kontakte so kožou. Piezorezistívny senzor na báze PEDOT:PSS dosiahol citlivosť 4×10⁵ kPa⁻¹ v rozsahu do 100 kPa.
Systémy na nepretržité monitorovanie glukózy (CGM): Hoci sú elektrochemické a nie gravimetrické, náplasti na monitorovanie glukózy (CGM) sa integrujú do systémov na snímanie sily inzulínových púmp v architektúrach uzavretého cyklu „umelého pankreasu“. Sektor zdravotníckych MEMS rastie priemerným ročným tempom rastu (CAGR) 10,81 % do roku 2031, čo je výrazne ovplyvnené systémami CGM a dodávkou liekov.
Veľkosť trhu a rast
Medzinárodný trh so zdravotníckymi senzormi: Rastie priemerným ročným tempom rastu (CAGR) 7,9 % (2025–2030).
MEMS v zdravotníctve: Rastie priemerným ročným tempom rastu (CAGR) 10,81 % do roku 2031 – ide o najrýchlejšie rastúcu oblasť.
MEMS pre terapeutické zariadenia (2025):
MEMS pre dodávku liekov: 652,92 milióna USD (52,23 %)
MEMS pre snímanie a monitorovanie: 418,65 milióna USD (33,49 %)
Mikrofluidné zariadenia: 178,43 milióna USD (14,27 %) PW Consulting
Biomedicínske senzory v Ázii a Tichom oceáne: 2,56 miliardy USD (2025) → 3,74 miliardy USD (2030), CAGR 7,84 %. Subvencie Číny na lokalizáciu MEMS sú kľúčovým faktorom rastu (+0,7 % dopad na CAGR).
Segment biosenzorov: V roku 2024 mal trh hodnotu 987,7 milióna USD.
Regionálna dominancia: Severná Amerika prispieva približne 30,8 % k celosvetovému rastu trhu.
Kľúčoví výrobcovia
| Spoločnosť | Sídlo | Kľúčové lekárske výrobky |
| FUTEK Advanced Sensor Technology | USA | Miniatúrne lekárske snímače sily pre robotické chirurgické zásahy, senzory uzáverov, špeciálne snímače sily a krútiaceho momentu, technológia kovových fóliových tenzometrov (viac ako 30 rokov) |
| spoločnosť | Švajčiarsko | FS10 miniatúrny snímač sily (pre infúzne a inzulínové pumpy), MEMS tlakové senzory pre katétrové aplikácie IntraSense, jednorazové tlakové senzory kompatibilné so štandardom AAMI 1620, kompresný snímač sily FX1901 (10–200 lbf, jednorazové lekárske zariadenia aj trvalé vybavenie) |
| Interface Force Measurements | USA | MCC miniatúrny kompresný snímač sily (tvrdosť tabletiek), mikro S-typový snímač s ochranou proti preťaženiu SMTM (19 × 19 × 6,35 mm), návrh a testovanie lekárskych zariadení |
| HBM (Hottinger Brüel & Kjær) | Nemecko | Presné merania, snímače sily, kondicionovanie signálov; silná pozícia v oblasti testovania liekov a lekárskych zariadení |
| Kistler Group | Švajčiarsko | Piezoelektrické snímače sily, dynamické merania vysokých frekvencií |
| spoločnosť | USA | Snímače sily a tlaku pre lekársku techniku, letecký priemysel a priemyselné aplikácie |
| HITEC Sensors (Humanetics) | USA | Snímače sily pre zablokovanie infúzneho čerpadla a reguláciu dávkovania |
| VIBRA | Japonsko | Dvojzubé snímače pre vysokopresné závažie v medicínskych a laboratórnych aplikáciách |
| FUTEK, spoločnosť a Interface sú tri najvýznamnejšie spoločnosti, ktoré sa špecificky zameriavajú na mikrovaženie a snímanie sily pre lekárske účely. Dataintelo | ||
FDA (Spojené štáty)
Kategória II (stredné riziko) je typickou klasifikáciou pre zariadenia na meranie sily v medicínskom použití, ktoré vyžadujú predtrhové oznámenie 510(k) preukazujúce „podstatnú ekvivalenciu“ predchádzajúcemu zariadeniu.
Príklad: nástroje da Vinci s haptickou spätnou väzbou (K253986) – kategória II, 21 CFR 876.1500, schválené v marci 2026.
Predpis o systéme kvality (21 CFR 820) upravuje kontrolu návrhu, výrobu a skúšanie; zahŕňa štandard ISO 13485:2016 prostredníctvom odkazu.
Štandardy ISO
ISO 13485:2016 – Systémy manažérstva kvality pre zdravotnícke pomôcky, globálny základ pre dodávateľov senzorov pre výrobcov zdravotníckych pomôcok (OEM).
Séria IEC 60601 – Elektrická bezpečnosť a základné výkonnostné požiadavky pre elektrické zdravotnícke pomôcky (platí pre zariadenia s integrovanými senzormi).
Štandardy AAMI – pre jednorazové senzory krvného tlaku (napr. séria TE 1620 je kompatibilná so štandardmi AAMI).
Farmakopéne štandardy
EP <2.9.8> a USP <1217> – Metódy testovania pevnosti tabletiek a kritériá prijatia.
Požiadavky na rovnosť hmotnosti liekových foriem.
Kľúčové regulačné výzvy pre dodávateľov senzorov
Senzory používané ako súčasti zdravotníckych pomôcok sa musia vyrábať v súlade so štandardom ISO 13485 a musia poskytovať úplnú sledovateľnosť.
Biokompatibilita (ISO 10993) je vyžadovaná pre senzory, ktoré prichádzajú do kontaktu s tkanivami alebo telesnými tekutinami.
Kompatibilita so sterilizáciou – senzory musia odolať autoklávovaniu, oxidu etylénovému (EtO) alebo gama žiareniu, podľa konkrétneho použitia.
Údaje o dlhodobej stabilité musia podporovať predpokladanú životnosť zariadenia.
Inteligentné senzory s integrovanou umelou inteligenciou
Modely strojového učenia sa priamo nasadzujú na údaje zo senzorov sily, aby sa zvýšila presnosť detekcie. Napríklad klasifikátor Bagging využívajúci údaje o sile z pumpy CSII detegoval poruchy infúzie spoľahlivejšie ako alarmy s pevným prahom. Umelá inteligencia tiež umožňuje rozpoznávanie gest, klasifikáciu pohybov a ranú detekciu ochorení na základe údajov z nositeľných senzorov napätia/tlaku.
Flexibilné a koži kompatibilné senzory
Kompozity MXene/polymér a piezorezistívne senzory PEDOT:PSS umožňujú dýhateľné, koži kompatibilné nositeľné zariadenia na nepretržité monitorovanie dýchania, pulzu a svalovej aktivity.
Iontronické senzory tlaku s gradientnými mikroštruktúrami inšpirovanými ľudskou kožou umožňujú detekciu sily v širokom rozsahu a s vysokým rozlíšením pre vnímanie interakcie s človekom.
Porózne senzory z nanokompozitu CNT/PDMS monitorujú funkciu svalov a relatívny index svalovej hmotnosti kostry pre rehabilitáciu a hodnotenie sarkopénie.
Multimodálne snímanie
Senzory, ktoré súčasne merajú tlak, teplotu a vlhkosť, znižujú fyzické rozmery zariadení a umožňujú získavať bohatšie klinické údaje. Pre inteligentnú starostlivosť o rany a aplikácie elektronickej kože sa vyvíjajú flexibilné senzory s dvojmodálnym snímaním tlaku a teploty.
Optické vláknové (FBG) snímanie v chirurgii
Optické vláknové senzory (FBG) riešia problém elektromagnetickej interferencie (EMI) v blízkosti elektrokirurgických nástrojov a umožňujú snímanie sily v endoskopických nástrojoch s priemerom pod 5 mm. Toto je kľúčový faktor pre vývoj ďalšej generácie flexibilných chirurgických robotov.
Biokompatibilné implantovateľné MEMS
Prijatie biokompatibilných MEMS senzorov pre implantovateľné zariadenia je potvrdeným rastovým faktorom, ktorý pridáva +0,90 % do predikcie CAGR trhu s MEMS, pričom sa rozširuje z Severnej Ameriky/Európy do Ázie a Tichého oceánu.
Samozásobujúce sa a energiu zhromažďujúce senzory
Výskum samozásobujúcich sa nositeľných senzorov, ktoré získavajú energiu z pohybu tela alebo fyziologických signálov, sa snaží odstrániť obmedzenia spôsobené batériami pri dlhodobom monitorovaní chronických ochorení.
Kľúčové výzvy
Kompromis medzi veľkosťou a presnosťou: Zmenšovanie rozmerov senzorov zvyčajne zníži rozlíšenie a zvýši šum. Technológie FBG a MEMS sú hlavnými smermi vpred.
Dlhodobý posun a kalibrácia: Tenzometrické senzory vyžadujú pravidelnú opätovnú kalibráciu, čo je problematické pre implantované alebo hermeticky uzavreté zariadenia.
Odolnosť voči sterilizácii: Opakované autoklávovanie alebo gama ožiarenie môžu poškodiť spojenia senzorov a elektroniku.
Náklady v hromadnej výrobe: Vysokopresné senzory EMFC a FBG stále zostávajú drahé, čo obmedzuje ich využitie v nákladovo citlivých jednorazových aplikáciách.
Regulačné oneskorenie: Spätná väzba sily v chirurgických robotoch trvala viac ako dve desaťročia od konceptu po schválenie FDA (da Vinci, marec 2026), čo odráža veľmi vysoké požiadavky na dôkazy týkajúce sa bezpečnosti.
Citlivosť na prostredie: Vlhkosť, teplota a elektromagnetické rušenie stále predstavujú trvalé výzvy pre kapacitné a piezorezistívne technológie v klinickom prostredí.
Výhľad do budúcnosti
Konvergencia umelej inteligencie, flexibilných senzorov a bezdrôtovej komunikácie pohne rastom v oblasti diaľkového monitorovania pacientov a riadenia chronických ochorení.
Spätná väzba sily v chirurgickej robotike je teraz realitou schválenou FDA a stane sa štandardnou funkciou, čím vznikne významná poptávka po ultra-malých viacosových senzoroch sily.
Systémy uzavretého cyklu na podávanie liekov (umelý pankreas, automatická anestézia) sa čoraz viac budú opierať o mikrosenzory sily/tlaku na reálny časový bezpečnostný zástrčkový mechanizmus.
Personalizovaná a presná medicína vyžaduje stále vyššiu rozlíšiteľnosť pri dávkovaní reagencií a diagnostickom vážení, čo uprednostňuje technológie EMFC a „tuning fork“ v laboratórnych prostrediach.
Ázijsko-pacifický región – najmä Čína – sa premenováva na významný rastúci trh aj výrobné centrum, pričom štátne dotácie zrýchľujú lokalizáciu senzorov MEMS.
Kontaktujte nás pre individuálne riešenia snímačov zaťaženia a lineárnych snímačov, technickú podporu testovania alebo globálnu spoluprácu v oblasti veľkoobchodu.
Tel.
Adresa
No. 1 Tianfu Road, Zhanggong District, Ganzhou City, Jiangxi Province, China